Nu har jag bestämt mig för att också hänga Sysavs tävlingen Four Fit Challenge. Den går ut på att man ska välja ut fyra plagg och sedan variera sig mellan dessa under en hel vecka.
Jag har valt ut dessa fyra:
Ett par jeans, en svart mjukis-kjol, en rosa knytkofta och en sjömans(kvinns)blus.
Förutom detta kommer jag även ha underkläder, strumpbyxor, linnen, träningskläder, pyjamas, skor och ytterkläder att variera mig med under veckan. Så här kan jag tänka mig att jag kommer att klä mig de olika dagarna:
Jeans, sjökvinnsblus, skärp med silverspänne och klackskor.
Kjol, grå strumpbyxor, grått linne, rosa knytkofta, grå finskor med klack.
Kjol, marinblå leggings, sjömansblus, silvriga kilklackar, silvergrå blomma i håret.
Jeans, svart skärp, svart linne, rosa kofta, svarta skor, rosa blomma i håret.
Svart kjol, svarta strumpbyxor, svart linne, rosa kofta, svarta sneakers.
Koftan går dessutom att ha bakochfram och knyta i ryggen, det får jag experimentera med till de två sista dagarna (det syns ändå inte så bra på bild) Det är oklart om det egentligen är okej att ha med linnen och strumpbyxor utom de fyra, men eftersom tävlingen är till för att man ska reflektera över sin klädkonsumtion och hur mycket kläder man egentligen behöver, tycker jag inte att det är fusk. Jag ser det som att jag valt fyra nyckelplagg att bygga min out-fit för dagen runt. På samma sätt som tjejen med den lilla svarta klänningen som skulle ha den varje dag i ett år. Bara klänningen var på så kunde hon variera allt annat.
I morgon börjar jag!
Andra som varit eller är med är Rensa ut (börjar imorgon hon med!) Trendenser och Fru Minimalist som redan har klarat av sina veckor.
Lycka till, det kommer gå toppenbra! 🙂
Och som du är inne på, det viktiga i sammanhanget är ju inte exakt antal plagg etc, utan att reflektera kring shoppinghetsen, klädkonsumtionen och få inspiration mm.
Kanske får du mersmak och vill testa konceptet capsule wardrobe efteråt? I så fall får du inte missa detta inlägg 🙂
http://minimalisterna.se/minimalistisk-garderob-med-capsule-wardrobe/
Tack! Såhär dag två känns det ju som en baggis men kanske blir det annorlunda till helgen 🙂
Spännande att läsa om din garderob! Ska genast gå in och kolla!
Pingback: Fyrplaggsveckan över! | Händelsevis
Pingback: Kapselgarderoben | Händelsevis